Az I. Partiumi Magyar Napok részletes programja

2002. augusztus 30. - szeptember 1.

 

Augusztus 30. - péntek

Az Identitás Alapítvány a Filharmónia termében tudományos konferenciát szervez Életminőség,  jövőkép, megmaradás címmel.

A konferencia programja:

9:00 Érkezés, regisztráció
9:50 A résztvevők köszöntése
Délelőtti előadások (moderátor Varga Attila):
10:15 dr. Bura László irodalmár: Helyzetkép a szatmári civil társadalomról
10:45 Varga Attila jogász, országgyűlési képviselő: Egyház, állam, civil társadalom
11:15 Kereskényi Sándor politológus, szenátor: Magyarok, svábok, zsidók - polgárok a XX. századi Szatmárnémetiben
11:45 Kávészünet
12:10 dr. Szakály Sándor történész, a Duna TV alelnöke: Magyarság a Kárpát-medencében a XXI. században
12:45 Markó Béla, az RMDSZ szövetségi elnöke: A civil társadalom és politika értékmegőrző szerepe
13:l5 Bálint Pataki József, a Határon Túli Magyarok Hivatalának elnöke, a Partiumi Magyar Napok fővédnökének védnöki beszéde
13:45 Beszélgetés
14:15 Ebédszünet
Délutáni előadások (moderátor dr. Bura László)
15:30 dr. Tomka Málós szociológus: Vallás és nemzet. A történelmi egyházak szerepe a nemzeti megmaradásban
16:15 Beszélgetés
16:45 dr. Vekerdy Tamás gyermekpszichológus: Mire van szükségük a gyermekeinknek, hogy boldoguljanak az életben?
17:45 Beszélgetés
18:45 Zárszó
20:00 Állófogadás a Filharmónia fogadótermében

Augusztus 31. - szombat
(a programok a Régi Főtéren és a környező utcákban kerülnek megrendezésre)

A Duna TV közönségsátra
Filmbemutatók, közönségtalálkozó

Gyermekutca
A Márcó Alapítvány egész napos programmal várja a legkisebbeket és családjaikat:
10:00 Felvonulás zenebohóc, cserkészek, pantomimesek, íjászok részvételével
10:30 Az üdvözlést követően a gyermekek által beküldött rajzpályázatok kerülnek bemutatásra. Konferál: Bessenyei Gedő István
11:00 A nagyváradi Lúdas Matyi Bábszínház Az oroszlán foga című musicalt mutatja be.
11:45 A Bánki Diák-sportklub íjászbemutatója
12:00 Díjkiosztás – a gyermekek számára kiírt pályázatok nyerteseit díjazzák.
12:00 A parkban személyiségfejlesztő és népi játékokkal szórakoztatják a kicsiket a Tanítóképző Főiskola diákjai, és a Bez Humanitas ifjúsági szervezet tagjai, valamint bogdándi népi játékokkal ismerkedhetnek meg.
13:00 Jeszenszky István budapesti zenebohóc lép színpadra.
13:45 Különböző versenyek szülők és gyermekek részére
15:00 A Vitéz László című bábelőadást mutatja be a Homo Ludens Alapítvány csapata.
16:00 Ki mit tud? – vetélkedő gyermekeknek
16:40 A Téglajegyek sorsolása
17:00 A Bez Humanitas gyermekelőadása

Görbe Éva babakiállítása Egy kalap alatt címmel egész nap megtekinthető a múzeumban.

A Gyermekutcában kerül megrendezésre a Tejtermék- és fagylaltkóstoló is, mely 10:00 órától 19:30-ig várja az érdeklődőket.

Fénykép- és tárgykiállítás
Az Erdélyi Kárpát Egyesület szervezésében 10:00 és 21:00 óra között a következő kiállítások tekinthetőek meg:
•          Természeti és építészeti értékeink
•          Szatmárnémeti múltja és jelene
•          Szatmár megye magyar vonatkozású műemlékei
•          A Túr folyó megmaradt vizes élőhelyei
•          Természetfotók bemutatása és diavetítés a Kárpát-medence természeti értékeiről
•          Seprősi Czárán Gyula hagyatékából – fényképkiállítás
•          Schupler Arnold művészfotóinak bemutatója (a Magyar Ifjúsági Kezdeményezés szervezésében)

Könyvutca
Könyvbemutatókkal egybekötött könyvvásár kerül megrendezésre a régióbeli kiadók részvételével, 10:00 és 21:00 óra között. Megnyitja dr. Dávid Gyula irodalomtörténész, a kolozsvári Polis Könyvkiadó igazgatója.
Résztvevők: Identitás Alapítvány, Korunk Kiadó, Erdélyi Híradó, Koinonia, Kriterion, Művelődés, Aquilla, Barapress, Erdélyi Magyar Könyvklub, Proverbia.
Helyi vonatkozású könyvek bemutatója:
12:00 dr. Bura László: Szatmárnémeti kialakulása és fejlődése - épületei és műemlékei tükrében
13:00 Danku Pál, Thoroczkay Sándor, Kereskényi Gábor: Ott, ahol zúg az a négy folyó - a trianoni döntés partiumi szemszögből
14:00 Kovács Máté: A tükör előtt - fiatal szatmári költők antológiája

Partiumi szabadtéri focikupa
A Magyar Ifjúsági Kezdeményezés szervezésében.
A sporteseményt 16:00 és 18:00 óra között az UNIÓ Líceum udvará rendezik meg.

Mesterségek utcája
A Mesterségek utcája a régi mesterségek látványos, élő és hiteles bemutatójával várja az érdeklődőket 10:00 és 21:00 óra között. Az érdeklődők ki is próbálhatják: kosárfonás vesszőből és nádból, merítettpapír-készítés, agyagozás korongon és kézzel, bőrdíszművesség, kovácsmesterség, fafaragás, takácsmesterség, stb.

Szabadtéri rádiós programok
A Kölcsey Iskolarádió egész napos műsorral szórakoztatja a Mesterségek utcája és a Könyvutca látogatóit.

Borkóstoló
Nagykároly, Szilágypér, Mezőfény és Csanálos borainak bemutatója és vására (10:00 és 21:00 óra között)

Szabadtéri színházi előadás
A Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulata az Anconai szerelmesek című darabot mutatja be 19:30-tól a Régi Főtéri parkban felállított színpadon.

Folkszínpad
A MADISZ által szervezett rendezvényen néptánccsoportok, népzenei előadók és egyházi kórusok lépnek fel:
10:30 az egyházi kórusok összeállítása
14:00 a sepsiszentgyörgyi Piraszló népi zenekar
15:00 Nemzetiségek Népi Együttese
16:00 Gemainsam – német ifjak tánccsoportja
16:30  Kökényesdi gyermektánccsoport
16:40 Daróci citerazenekar
17:00  Bogdándi tánccsoport
17:30 a nyíregyházi Nyírség néptáncegyüttes
19:00 rockopera a Schola rivulina kórus előadásában
20:00 szabadtéri táncház
22:00 Éjfélig tartó utcabál

Szeptember 1. - vasárnap
(a programok a Kossuth kertben kerülnek megrendezésre, a Republic együttes koncertjének kivételével)

Gasztronómiai kert
Magyaros ételek készítése kóstolással egybekötve. Ez alkalommal a szatmári magyarság piknikre hívja a város román nemzetiségű polgárait, alkalmat adva nekik, hogy megismerjék a sajátosan magyaros ízeket.
10:00 A Gasztronómiai kert megnyitója
15:00 Az elkészült ételeket zsűri bírálja el, majd a látogatók megkóstolhatják azokat.
Zöldövezeti és gyermekprogramok
Az Erdélyi Kárpát Egyesület szervezésében, 10:00 és 19:00 óra között a következő szórakozási lehetőségek várnak a gyermekekre és felnőttekre:
•          kötélpályás játszótér
•          sörösládamászó-verseny
•          tájfutó verseny
Ez alkalommal az RMDSZ jóvoltából a Kisvasút egész nap ingyen működik.
Sakkbajnokság
A Magyar Ifjúsági Kezdeményezés szervezésében 10:00 és 14:00 óra között a sakkot kedvelők mérhetik össze tudásukat.
Mesterségek utcája
Az előző napi rendezvény folytatása 10:00 és 20:00 óra között.
Könyv-utca
Tovább folytatódik a könyvvásár a régióbeli kiadók részvételével.
Politikai talk show
Az RMDSZ helyi tisztségviselői és parlamenti képviselői könnyed hangvételű fórumon vesznek részt 14:00 és 16:00 óra között, ahol az érdeklődőkkel bármilyen témától elbeszélgetnek.

RMDSZ -színpad
A Kossuth kertben az RMDSZ által felállított színpadon délelőtt 10:00 ólától este 8:00 óráig változatos műsor várja a szórakozni vágyókat.
10:00 a Babos bár zenekara
11:00 a Miorița vendéglő cigányzenekara
12:00 Bogdándi népzenei műsor
14:00 a Babos bár zenekara
15:00 a Miorița vendéglő cigányzenekara
16:00 az Amulette együttes
18:00 Retro Show Bánd

Republic koncert
A Kölcsey Ferenc Főgimnázium udvarán kerül megrendezésre 21:00 órától.

 

A rendezvény fővédnöke: A Határon Túli Magyarok Hivatala

A rendezvény szervezői: Identitás Alapítvány, Kölcsey Ferenc Nemzeti Kollégium, Romániai Magyar Demokrata Szövetség, Kölcsey Ferenc Főgimnázium Iskolarádiója, Magyar Ifjúsági Kezdeményezés, Római Katolikus Férfi szövetség, Szatmárnémeti MADISZ, Mecénás Társaság, Erdélyi Kárpát Egyesület Szatmárnémeti, Szatmár Megyei ifjúsági Tanács, Római Katolikus Püspökség, Kelemen Lajos Műemlékvédő Társaság Szatmár megyei fiókszervezete, Szatmári Református Egyházmegye, Márcó Alapítvány, Hám János Római Katolikus Iskolaközpont, Harag György Színtársulat, Református Gimnázium, Kölcsey Ferenc Véndiákszövetség, BEZ Humanitas - Nagykároly, Szatmári Friss Újság szerkesztősége, Nagykárolyi MADISZ, Lindner Alapítvány.

Támogatók: Nutrisam, Travel, Villa Bódi, Ro-Metal, Autonet Import, Metamob, Colour Worlds Ind., Kánya & Co., No Pardon Pub, European Drinks, Panatek, Lórántfy Zsuzsanna Nőszövetség, Bocons, Folkart, Radical, Blody Impex, Silcomprest, Illyés Közalapítvány, Spectrum Stúdió, Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma, Friesland, Új Kézfogás Alapítvány, Interamerican Biztosító, ÁGI Biztosító, Unic étterem, Erlux, Electromecanica, Florisal, Coca-Cola, Ambo, Innomontage, Sailer, Baltrans, Boer Románia, Barapress, Technosam, Paracelsus, Sendus Music, Riedl Klára.

Médiatámogatók: Samtel, Romániai Magyar Szó, Szatmári Friss Újság